Didem

Bahar Ayında Yapılacak Gezi TaTil ve Kafa DinLeme ÖneriLeri

Bu konu Didem tarafından 1 sene önce açıldı ve Henüz Cevap Yok.
Didem
Didem
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 1 sene önce
Konu Sayısı: 3434
Yanıt Sayısı: 0
19 Mayıs 2021, 10:18

Bahar Ayında Yapılacak Gezi TaTil ve Kafa DinLeme ÖneriLeri

Jelibon
Bahar Ayında Yapılacak Gezi TaTil ve Kafa DinLeme ÖneriLeri

Yağmurlar bitmese de, sıcaklık bir türlü yükselmese de, birazcık güneş görünce, bahar dalları açınca insanın içinde de bir şeyler uyanıveriyor doğayla birlikte. Kapalı yerlerde oturmaya tahammül kalmıyor, keşfetme isteği ve enerjisi geliyor.

[IMG]http://img91.imageshack.us/img91/8338/emirgan508.jpgdolunay

İşte baharda yapılacak en iyi 10 şey;

BEBEK’TE BOĞAZ KEYFİ
Haydi pazar kahvaltısına

Bahar hem sıcaktan rahatsız olmadan uzun yürüyüşler yapmak, hem de denizin en güzel tonlarını yakalamak için ideal zaman. İstanbul’da bu iş için en güzel adreslerinden biri elbette Boğaz. Jüri üyelerimizin hemen hepsi özellikle Bebek’ten alternatifler sundu. İstanbul’un gözde mekanlarının önemli bölümüne evsahipliği yapan Bebek, özellikle pazar kahvaltıları için önerildi. Semtin küçük meydanı sadece keyifli yürüyüşlerin ve yeme içmenin değil, aynı zamanda televizyon ekranlarından takip ettiğiniz birçok ünlünün ve peşindeki magazin gazetecilerinin de adresi. Hem araba hem de insan trafiğini göze alıyorsanız, ne duruyorsunuz!

EMİRGAN’DA LALE SEYRİ
Şimdi festival zamanı

Osmanlı döneminde siyasi bir döneme bile adını veren laleler, İstanbul’un simgesi. Son yıllarda sadece İstanbul’un değil tüm Türkiye’nin başta gelen sembollerinden biri olarak tanıtım kampanyalarında kullanılıyor. Lalelerin en canlı oldukları mevsim baharsa, seyrine doyacağınız yer de Emirgan Parkı’dır. Özellikle tatil günlerinde lalelerle birlikte fotoğraf çektirmek isteyen İstanbulluların ve turistlerin gözde mekanı. Zaten bu ay İstanbul’da Lale Festivali zamanı.

ANADOLU KAVAĞI’NDA ERGUVANLAR
Bizans’ın renkleri

Jüri üyelerimizin tercihleri, İstanbul ve baharla özdeşleşen bir diğer görsel şölenin erguvanlardan geçtiğini hatırlattı. İstanbul’un pek çok yerinde, hatta bazı semtlerde kaldırım kenarlarında bile Bizans için kutsal olan bu ağaca rastlayabilirsiniz ama tadını ancak Anadolu Kavağı’nda çıkarırsınız. Dalları mora çalan çiçekleriyle donanmaya başladı bile. Anadolu Kavağı’na vapurla giderseniz, erguvan keyfini yol boyu yaşayabilirsiniz. Belki sabah kahvaltısı, belki deniz kenarında balık keyfi yapar, ardından Yoros Kalesi’ne çıkarsınız.

KAZ DAĞLARI’NDA YÜRÜYÜŞ
Ağaçkakanlara dikkat

Kendinizi şehirden dışarı atmaya niyetliyseniz, doğa yürüyüşlerinin en renklisini Kaz Dağları’nda yapabilirsiniz. İç kesimlerinde bahar coşkusuyla açan, en canlı renklerine bürünen çiçeklerle kaplı patika yollar var. Doğaya dair yeni keşifler için adeta cennet. Belli olmaz, yürüyüş sırasında ağaçkakanlara bile rastlayabilirsiniz.

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ
Güneşe rağmen gidin

İstanbullular için baharın tek nişanesi havadaki koku, laleler ve erguvanlar değil. Bir de, bu yıl 29.’su düzenlenen Uluslararası Film Festivali var. Şehrin sokaklarını renkli afişleri süslüyor şimdi. İlk hafta geride kaldı ama önümüzdeki koca bir hafta daha var. Dışardaki çekici havaya rağmen sinema salonlarına kapanmayı göze alan juri üyelerimize göre festival baharın ruhuna çok denk; onlarca filmde yeni başlangıçlar hayat buluyor.

GÜMÜŞLÜK’TE HAFTASONU
Gelincikleri takip edin

Yazın tartışmasız kraliçesi Bodrum, bahar aylarından itibaren tatilcilerin yüreğine düşmeye başlıyor aslında. İlçenin baharı yaza kıyasla çok daha dingin, çok daha kendi gibi orada yaşayanların deyimiyle. Yaz aylarında Göltürkbükü popülariteyi elinde tutsa da, baharın gözdesi Gümüşlük. Sizi Gümüşlük’e ulaştıracak gelincik tarlalarının seyri bile bu maceraya değer. Bodrum’un diğer koyları ile kıyasladığınızda şaşırtacak oranda az sayıdaki tesisler arasında öne çıkan ise kesinlikle Mimoza.

ADALAR GEZİSİ
Büyükada ve Burgaz

İstanbul’un yanıbaşındaki Adalar, kentin gözbebeği. Haftasonunun kalabalığı gözünüzü korkutuyorsa ve uzun uzun demlenmek istiyorsanız, imkanınız da varsa hafta içi gitmeyi deneyin. Jürimizin favorileri; Büyükada ve Burgaz. Bisiklet kiralayın, piknik yapın, Kalpazankaya’da rakı-balık keyfi sürün… Tercih size kalmış.

FİZİKSEL VE RUHSAL BAHAR TEMİZLİĞİ
Doğayla birlikte tazelenin

"Tazelenin, yenilenin; ister saçınızı değiştirin, ister yeni bir hobi edinin, mutlaka içinizden yeni bir siz çıkmasına olanak tanıyın." Bu sözler jüri üyelerimizden Nihat Odabaşı’na ait. Baharı kişisel tazelenme ve yenilenmeyle özdeşleştiren diğer jüri üyelerimiz de kendisine destek veriyor. Sosyal lügatımızda "bahar temizliği" daha çok evlerimize atfedilse de jürimiz asıl bahar temizliğini kendimizde yapmamızdan yana.

YELKENLİ TURU
Baharda deniz de ıssız

Bahar, yelken tutkunlarının en sevdiği zaman. Ilıman iklim, yelkenli seyahatini daha cazip hale getiriyor. Bahar aylarında deniz de karadaki mekanlar gibi daha tenha oluyor. Baharı yelkenli ile karşılayanların vazgeçemedikleri durakların başında Gökova geliyor. Vakti olmayan İstanbullular’ın çok uzağa gitmesine gerek yok. Marmara’daki koylar, hatta İstanbul Boğazı, deniz kokusu ve rüzgar eşliğinde ruhunuzu dinlendirmek için yeterli fırsatı sunacaktır.

YURTDIŞINA SEYAHAT
New York ve Toskana

Seyahati sevenler, rotalarını yurtdışına da çevirebilir. Bu aylar, Türkiye dışındaki pek çok başka şehrin de en güzel zamanları. Üstelik yüksek sezon olmadığı için bilet ve konaklama daha uygun fiyatlarla yapılabilir. Jürimizin favori adresi New York. Çetin kışları ve kavuran yazları ile meşhur New York’u gezmek için bahar en doğru zaman. Favoriler listesinde New York’u İtalya’nın şarap bağları ile meşhur Toskana bölgesi takip ediyor. Otomobil kiralayın, Ortaçağ’dan izler taşıyan ve sarının tonları ile bulaşacağınız küçük şehirleri keşfedin.

Hürriyet

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 14 Kayıtlı Üye
  • 66283 Konu
  • 157 Cevap
  • Son Üye: Netçi Yapı